DARMOWA DOSTAWA DLA ZAMÓWIEŃ POWYŻEJ 300ZŁ

Opcje przeglądania

Pielęgnacja wymion u krów ma szczególne znaczenie dla uzyskania wysokiej jakości mleka oraz zapewnienia dobrostanu zwierzętom. W sklepie farmino.pl znajdziesz naturalne kremy z miętą pieprzową oraz balsamy pielęgnacyjne do wymion, płyny do pielęgnacji poudojowej, preparaty zmniejszające liczbę komórek somatycznych a także bolusy na zapalenie sutka. Nasze produkty chronią i pielęgnują wymiona oraz wspomagają leczenie.

Pielęgnacja wymion

KUBEK DO DIPPINGU - bezpowrotny, pojemność: 300ml KUBEK DO DIPPINGU - bezpowrotny, pojemność: 300ml
Producent: Avita
Cena:

17,50 zł

Cena netto: 14,23 zł

szt.
zobacz więcej
PAPIER DO WYMION MOKRY w wiaderku 800 listków 20x20cm AVITA PAPIER DO WYMION MOKRY w wiaderku 800 listków 20x20cm AVITA
Producent: Avita
Cena:

71,90 zł

Cena netto: 58,46 zł

szt.
zobacz więcej
PAPIER DO WYMION MOKRY w wiaderku 800 listków 23x22cm AVITA PAPIER DO WYMION MOKRY w wiaderku 800 listków 23x22cm AVITA
Producent: Avita
Cena:

94,90 zł

Cena netto: 87,87 zł

szt.
zobacz więcej
PAPIER DO WYMION MOKRY w worku 800 listków 20x20cm AVITA PAPIER DO WYMION MOKRY w worku 800 listków 20x20cm AVITA
Producent: Avita
Cena:

67,90 zł

Cena netto: 55,20 zł

szt.
zobacz więcej
RĘCZNIKI DO WYMION wielokrotnego użytku 34 x 37 cm, op. 5szt RĘCZNIKI DO WYMION wielokrotnego użytku 34 x 37 cm, op. 5szt
Producent: Avita
Cena:

17,90 zł

Cena netto: 14,55 zł

szt.
zobacz więcej

Mastitis u krów - co to jest?

Zapalenie gruczołu mlekowego (mastitis) to choroba wywołana przez drobnoustroje, które wnikają do zatoki wymieniowej przez kanał strzykowy. Mastitis może przyjąć postać kliniczną lub podkliniczną. Najczęściej zapalenie gruczołu mlekowego występuje w formie podklinicznej i przebiega ono bez większych widocznych objawów infekcji. Najskuteczniejszą metodą wykrywania mastitis w postaci podklinicznej jest badanie liczby komórek somatycznych w mleku. Prawdopodobieństwo mastitis u krów, u których liczba komórek somatycznych wynosi co najmniej 280.000/ml, przekracza 80%. Głównymi objawami formy klinicznej są: stan zapalny wymienia (zaczerwienienie, ciepłota twardość oraz ból wymienia), zmiana mleka (jego koloru, zapachu, konsystencji i wyglądu) oraz pogorszony stan zdrowia krów (spadek apetytu, mniejsza produkcja mleka, gorączka). Warto wiedzieć, że forma kliniczna może przybrać przebieg podostry lub ostry. W formie podostrej obserwuje się spadek produkcji mleka oraz wzrost komórek somatycznych w mleku. Natomiast wymiona krów zazwyczaj wyglądają normalnie, a mleko zmienia się w niewielkim stopniu (może stać się wodniste i kłaczkowate). Forma kliniczna o ostrym przebiegu daje objawy opisane powyżej. Dodatkowo krowy zalegają, pojawia się biegunka, a z wymienia wydziela się śluzowata wydzielina lub ropa. Ostra forma zapalenia wymienia może prowadzić do powstawanie guzów, zmniejszenie ćwiartki, stwardnienia oraz zropienia tkanki.

 

Lepiej zapobiegać niż leczyć.

Mastitis generuje dodatkowe koszty i obniża zysk z produkcji mleka. W walce z tą chorobą najważniejsza jest profilaktyka. Pamiętajmy, że zapalenie gruczołu mlekowego należy traktować jako problem całego stada, a więc profilaktyką należy objąć całą oborę. Hodowca przede wszystkim powinien dbać o zachowanie prawidłowej higieny legowisk i odpowiedniej higieny doju. Ważne jest, aby dój krowy rozpocząć od przedzdajania, następnie należy przeprowadzić czyszczenie strzyków oraz wykonać masaż przedudojowy wymienia. Koniecznie po zakończeniu doju należy dokonać dezynfekcji strzyków. Pamiętajmy także o czystości rąk dojarza. Kolejnym ważnym krokiem w profilaktyce Mastitis jest żywienie i suplementacja, która dostarczy krowie odpowiednią zbilansowaną dawkę białka i energii oraz minerałów i witamin, co pozytywnie wpłynie na funkcjonowanie układu odpornościowego. Krowy, których mechanizmy obronne układu immunologicznego funkcjonują prawidłowo dużo łatwiej radzą sobie z patogenami.

 

Zapalenie gruczołu mlekowego to kosztowny problem dla hodowców.

Mastitis wraz z płodnością i kulawizną są przyczyną ogromnych kosztów jakie ponoszą gospodarstwa mleczne. Szacuje się, że straty spowodowane pojedynczym przypadkiem mastitis mogą sięgać do 1200zł. Ekonomiczne skutki tej choroby to głównie straty w produkcji mleka, koszty weterynaryjne, koszty diagnostyki i leków oraz większy nakład pracy. Farmino.pl oferuje hodowcom szereg sprawdzonych rozwiązań, które stanowią doskonałą profilaktykę Mastitis. W naszym asortymencie znajdziesz m.in. naturalną maść do wymion Cool Mint o pojemności 0,5L, 1L i 2,5L, która uelastycznia skórę, zapewnia ochronę przed pękaniem i ułatwia dbanie o czystość wymion. Stosowanie maści ma szczególne znaczenie w sytuacjach nadmiernej utraty wody (upały, wiatry, stosowanie detergentów). Cool Mint skutecznie zwalcza stany zapalne wymienia, dba o prawidłowe nawilżenie, niweluje obrzęki oraz zmniejsza jego bolesność.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl