DARMOWA DOSTAWA DLA ZAMÓWIEŃ POWYŻEJ 300ZŁ

Zdrowotność racic stanowi priorytet w hodowli bydła. Chore krowy odczuwają ból, stają się mniej mobilne i tracą apetyt. Konsekwencją tego jest obniżona produkcja mleka, osłabiona manifestacja rui, a także brakowanie krów mlecznych ze stada. Poniżej przedstawiamy kompleksową ofertę pielęgnacji racic: bolusy regeneracyjne racice, płyny do pielęgnacji racic, preparaty środowiskowe do osuszania ściółki oraz odżywki z wapnem do suchej kąpieli racic.

Racice krów

Popraw dobrostan krów

W walce ze schorzeniami racic warto zwrócić uwagę na poprawę dobrostanu zwierząt. Ważny jest każdy element środowiska, w którym krowy przebywają. Przede wszystkim należy zapewnić im miękkie podłoże oraz optymalną przestrzeń do kładzenia się i wstawania, ponieważ na stan racic ogromny wpływ ma poziom komfortu podczas wypoczynku. Krowy powinny przebywać w pozycji leżącej przez ok. 14h dziennie. Skrócenie tego okresu predysponuje do występowania stanów chorobowych racic. Dodatkowo należy zadbać o odpowiednią obsadę zwierząt w budynku inwentarskim. Młodsze czy słabsze zwierzęta zawsze będą przegrywały rywalizację o legowisko czy paszę. Na poprawę dobrostanu zwierząt ma wpływ również regularne czyszczenie stanowisk, podłóg i przepędów, a także odpowiednia wentylacja. Powierzchnie powinny zapewniać tarcie i optymalną przyczepność do podłoża, w celu lepszej lokomocji.

Kąpiele racic pomagają!

Wiele schorzeń racic można zredukować poprzez kąpiele i mycie. Regularne stosowanie kąpieli racic to doskonała profilaktyka. Wykonuje się je z użyciem roztworów dezynfekcyjnych w specjalnych wannach lub wylewa się je na chłonną matę. Pamiętaj, że stosowane środki do dezynfekcji powinny być biodegradowalne (bezpieczne dla środowiska). Kąpiele chronią przed aktywnym zapaleniem skóry międzypalcowej i deformacji pokrywy rogowej, a także części rogowej piętki. W profilaktyce oraz leczeniu zaleca się dwustopniową kąpiel. Najpierw należy wykonać mycie wstępne – oczyszczanie, a następnie kąpiel profilaktyczną lub leczniczą. Dzięki takiemu zabiegowi, kąpiel jest skuteczniejsza, ponieważ roztwór dociera głębiej do miejsc chorobotwórczych. Polecamy preparat do suchej kąpieli racic: Solusec, który łączy silną odżywkę z wapnem. Solusec przyczynia się do prawidłowej higieny skóry palca, ogranicza chorobotwórcze zmiany odpowiedzialne za kulawizny zakaźne, takie jak zapalenie skóry palca (Digital dermatitis). Poza kąpielami warto stosować także odkażające spraye na palce, jak np. płyn do pielęgnacji Racice.

Odpowiednie żywienie dla zdrowych racic.

Żywienie to kolejny kluczowy czynnik wpływający na zdrowotność racic. Struktura dawki, jakość pasz treściwych i objętościowych, a także podaż witamin i minerałów muszą być dostosowane do potrzeb danej grupy krów. W trosce o zdrowie racic, należy przede wszystkim dostarczać właściwą ilość m.in. włókna, biotyny (przyspiesza leczenie), wapnia (niezbędny do prawidłowego przebiegu procesu tworzenia głównego budulca tkanki rogowej racic – keratyny), cynku (reguluje zużycie wapnia przez organizm, uczestniczy w tworzeniu keratyny), miedzi (bierze udział w tworzeniu keratyny), witamin A i D (regulują wzrost tkanki rogowej). Nie prawidłowe żywienie prowadzi do wielu chorób metabolicznych, jak np. kwasica żwacza, zasadowica trawienna, zaburzenia w gospodarce makro i mikroelementów czy aminokwasów. Co z kolei ma przełożenie na pogorszenie się zdrowotności racic. Idealnym rozwiązaniem jest suplementacja krów bolusem Hoof marki Topro. Dostarcza on wszystkie kluczowe witaminy i minerały, a jego czas działania to 2 miesiące. Kompleksowo wspomaga regenerację racic i skóry. W ciągu ośmiu tygodni bolus znacząco poprawia jakość racic, a tym samym przyczynia się do polepszenia dobrostanu krów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl