Darmowa dostawa dla zakupów powyżej 300zł

Prawidłowa reprodukcja krów zapewnia wysoką produkcję mleka. Krowy, które rodzą cielęta regularnie w odstępach rocznych, cechują się najwyższą życiową wydajnością. Zapewnij swojemu stadu odpowiednie wsparcie i dostosuj żywienie do potrzeb produkcyjnych i okresów fizjologicznych krów. Sprawdź nasze produkty, które zadbają o dobrą reprodukcję u krów.

Rozród bydła

Problemy w rozrodzie krów

Kłopoty z rozrodem bydła pojawiają się w stadach coraz częściej i dotyczą przeważnie wysoko wydajnych zwierząt pochodzących z importu. Nieregularne wycielenia, przedłużający się okres międzywycieleniowy niosą za sobą olbrzymie straty ekonomiczne dla hodowców. Najczęściej występujące problemy z płodnością to zatrzymanie łóżyska, metritis, cysty jajnika i brak rui. Co z kolei generuje dodatkowe wydatki związane m.in. z kosztami straconego nasienia i inseminacji, opieką weterynaryjną, wydłużeniem okmw i laktacji, niższą produkcją mleka, dodatkową pracą czy mniejszą pulą jałówek na sprzedaż.

Reprodukcja u krów - jak osiągnąć sukces?

Poprawny rozród w stadzie, to taki, który pozwala uzyskać jedno cielę rocznie - jest to warunek opłacalnej produkcji. Jak więc zatem zadbać o dobrą reprodukcję u krów? Przede wszystkim należy podkreślić, że na prawidłowy rozród składa się wiele elementów, które są ze sobą pozornie nie związane. Jednak jeśli hodowca połączy wszystkie te czynniki uzyska zadowalające wyniki. Rezultaty w zakresie rozrodu, zależą głównie od odpowiedniego żywienia dostosowanego do potrzeb produkcyjnych i okresów fizjologicznych krów, właściwego utrzymania i pielęgnacji zwierząt, ogólnego stanu zdrowia bydła, organizacji stada i prowadzenia fermy, a także od czynnika ludzkiego (traktowania zwierząt).

Jakie żywienie - taki rozród

Warto zwrócić uwagę, że płodność jest cechą o niskiej odziedziczalności, co oznacza że największy wpływ na wyniki w rozrodzie mają czynniki środowiskowe, a zwłaszcza żywienie. Wspólnym mianownikiem zaburzeń związanych z reprodukcją jest: ujemny bilans energetyczny, nie odpowiednia ilość i jakość białka w dawce pokarmowej oraz brak suplementacji mineralno-witaminowej. W przypadku np. cichych rui lub ich braku najczęściej zauważa się niedostateczne pokrycie zapotrzebowania na energię, nadmiar białka ogólnego w dawce pokarmowej oraz niedobór mikroelementów (m.in. selen, jod, cynk) i witamin (A, E, beta karoten). Preparatem, który zapewni krowom odpowiednią suplementację i podaż kluczowych witamin i minerałów w okresie rui i reprodukcji jest Fertility Bolus dostępny w sklepie farmino.pl. Produkt zapewnia stałe uwalnianie pierwiastków, witamin i ekstraktów roślinnych przez okres 8 dni. Posiada silne właściwości przeciwutleniające i przeciwbakteryjne, podnosi odporność i korzystnie wpływa na produkcję progesteronu i estrogenu.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl