
Poród krowy
Wiele osób zastanawia się, jak obliczyć termin porodu krowy. Średnia długość ciąży u bydła wynosi około 280 dni, czyli około 9,5 miesiąca. Warto przede wszystkim zanotować sobie datę zapłodnienia zwierzęcia, niezależnie od tego, czy doszło do niego wskutek krycia, czy inseminacji. W praktyce hodowlanej często stosuje się specjalne kalendarze ciążowe lub kalkulatory online, ponieważ umożliwiają one szybkie uzyskanie konkretnych informacji. Dzięki wykorzystaniu tych użytecznych narzędzi nie trzeba obawiać się, że dojdzie do pomyłki. Znajomość terminu porodu ułatwia hodowcom sprawne zarządzanie sytuacją, co jest kluczowe w przypadku tak istotnego wydarzenia.
Bardzo ważne jest nie tylko wyznaczenie konkretnej daty, ale również odpowiednie przygotowanie krowy do porodu. Na około 6-8 tygodni przed rozwiązaniem zwierzę należy wprowadzić w okres zasuszenia, co pozwala na regenerację gruczołu mlecznego i przygotowanie organizmu do laktacji. W ten sposób przygotowana krowa będzie zdolna do karmienia młodych. Warto również pamiętać o wprowadzeniu odpowiedniej dietę, która zapewni zwierzętom dostęp do wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Podaż takich minerałów, jak wapń, fosfor i magnez skutecznie zapobiega wystąpieniu hipokalcemii (gorączce mlecznej). Istotne jest również odpowiednie nawodnienie. Krowa powinna również przebywać w sprzyjającym środowisku. W oborze musi panować wysoki poziom higieny. Objawy zbliżającego się porodu u krowy pozwalają zareagować w odpowiednim momencie, dlatego przed spodziewanym terminem należy być czujnym.
Objawy porodu u krowy
Warto znać objawy porodu u krowy, aby w porę zareagować. Pierwsze symptomy mogą się pojawić już kilka dni przed wycieleniem. Na samym początku powiększają się wymiona, co wiąże się również ze zwiększonym wydzielaniem siary — mleka bogatego w przeciwciała. Krowa może w tym szczególnym okresie oddalić się od stada. Często również dochodzi do zmniejszenia apetytu. Dyskomfort sprawia, że zwierzę może chętniej zmieniać pozycję. Zdarza się, że jest szczególnie zaniepokojone. Z czasem dochodzi do przyspieszenia oddechu. Na kolejnym etapie pojawia się rozluźnienie więzadeł miednicy i obrzęk sromu, z którego zaczyna wypływać śluz. Bezpośrednie oznaki porodu u krowy wiążą się z wystąpieniem intensywnych skurczów macicy. Następnie przez drogi rodne wydostaje się pęcherz płodowy. Zwierzę może wydawać ciche dźwięki, a parcie staje się coraz wyraźniejsze.
Przebieg porodu u krowy
Przebieg porodu u krowy jest złożony. Pierwsza faza może trwać od kilku godzin do doby. W tym czasie szyjka macicy stopniowo się rozszerza, a cielę ustawia się w kanale rodnym. W drugiej fazie dochodzi do intensywnych skurczów macicy. U zdrowej krowy cielę powinno urodzić się w pozycji przedniej. Jego głowa skierowana jest na zewnątrz, a kończyny pozostają wyprostowane. Ten etap trwa zazwyczaj od 30 minut do kilku godzin, a jego długość zależy od doświadczenia krowy i wielkości cielęcia. W niektórych przypadkach dochodzi ponadto do komplikacji.
Ze względu na możliwość wystąpienia problemów, odbieranie porodu u krowy wymaga uważnej obserwacji. Jeśli wszystkie procesy przebiegają naturalnie i bez komplikacji nie trzeba interweniować. W przypadku trudności można jednak spróbować pomóc zwierzęciu, używając środków poślizgowych. Trzeba pamiętać, aby zachować odpowiednią higienę. Osoby, które posiadają doświadczenie w tym zakresie, powinny jednak doskonale sobie poradzić z tym trudnym zadaniem, dlatego najlepiej zachować spokój.
Warto mieć również świadomość, że po urodzeniu cielęcia dochodzi do wydalenia łożyska. Zdarza się, że trwa to nawet dobę. Należy zapewnić zwierzęciu odpowiednią przestrzeń, ponieważ nieprawidłowy przebieg tego procesu może prowadzić do pojawienia się zakażeń i stanów zapalnych macicy. Bardzo ważna jest odpowiednia pomoc porodowa u bydła. Asystowanie zwierzęciu pozwala wychwycić ewentualne nieprawidłowości na wczesnym etapie. Prawidłowa opieka nad krową wpływa korzystnie na jej wydajność mleczną. Po wydaleniu cielęcia krowa zwykle zaczyna je oblizywać. Dzięki temu pobudzone zostaje krążenie i funkcje oddechowe młodego. Bardzo ważne jest również to, aby zapewnić cielakowi dostęp do siary, ponieważ można w ten sposób zwiększyć jego odporność.
Poród u krowy
Poród wymaga od organizmu wyjątkowo intensywnego wysiłku, krowa powinna więc otrzymywać większą ilość najważniejszych składników odżywczych. Istotne jest nie tylko zapewnienie zwierzęciu wysokiej jakości paszy, ale również wprowadzenie odpowiedniej suplementacji. Preparaty bogate w składniki mineralne pozwalają skutecznie zadbać o zdrowie krowy.
Warto ponadto mieć świadomość, że wprowadzenie wysokiej jakości produktów jest istotne nie tylko w przypadku bydła, ale również innych gatunków zwierząt hodowlanych. Suplementacja trzody w okresie rozrodu ma ogromne znaczenie. Jeśli prowadzisz hodowlę świń, zastanów się nad zakupem wysokiej jakości preparatów witaminowych i mineralnych. Suplementacja loch zapobiega wystąpieniu komplikacji podczas porodu. Jeśli zwierzęta są zdrowe, gospodarstwo rolne osiąga większe zyski ze swojej działalności.