Jaki wapń dla kur niosek wybrać? Jak dawkować wapń dla kur?

0
Jaki wapń dla kur niosek wybrać? Jak dawkować wapń dla kur?

Wapń jest jednym z kluczowych składników diety kur niosek, pełniąc ważną rolę  w produkcji jaj. Jest to składnik mineralny niezbędny do prawidłowej budowy skorupki jaja, co zapewnia jego wytrzymałość i ochronę zarodka. Wybór odpowiedniego źródła wapnia i jego właściwe dawkowanie są niezbędne do utrzymania zdrowia i produktywności drobiu, gdyż niedobór wapnia może prowadzić do problemów związanych z jakością skorupki, a nawet do zaburzeń zdrowotnych u samych kur.

W diecie kur niosek, wapń powinien być dostarczany w formie łatwo przyswajalnej, tak aby móc efektywnie wpłynąć na proces formowania skorupki. Oprócz tego, równowaga między wapniem a innymi składnikami mineralnymi, takimi jak fosfor i magnez, jest równie istotna, ponieważ wpływa na metabolizm i wchłanianie wapnia. W związku z tym, zrozumienie roli wapnia oraz optymalizacja jego zawartości w diecie stanowi ważny aspekt zarządzania hodowlą kur niosek. Zapraszamy do lektury artykułu, w którym postaramy się rozwinąć kwestię dotyczącą tego, jakie suplementy z wanpniem dla kur będzie odpowiednie oraz jakie witaminy dla kur niosek są najlepsze?

Wapń w diecie kur niosek. Dlaczego ważne?

Kury nioski wymagają znacznie więcej wapnia niż inne zwierzęta hodowlane – od 3 do 4% w ich diecie. Jest to spowodowane zapotrzebowaniem na 2 gramy wapnia do wytworzenia każdej skorupki jaja, co odpowiada około 5,5 gramom węglanu wapnia. Dlatego maksymalizacja spożycia wapnia jest kluczowa.
Kury nioski wymagają zbilansowanej diety, aby utrzymać dobrą kondycję i produkować wysokiej jakości jaja. Kluczowym elementem ich żywienia jest wapń, który jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju i utrzymania mocnych kości oraz twardych skorupek jaj. Główne składniki diety drobiu, takie jak ziarna zbóż, są ubogie w wapń, podobnie jak inne pasze roślinne. Dlatego ważne jest uzupełnianie diety ptaków o źródła wapnia.

Niedobór wapnia w diecie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. U młodych ptaków może wystąpić krzywica, natomiast u dorosłych ptaków, które zakończyły swój rozwój somatyczny, niedobór ten może powodować osłabienie kości i rozwój osteoporozy. Nioski, ze względu na wysoką produkcję jaj, są szczególnie narażone na niedobór wapnia. Dlatego tak istotna jest kwestia – wapń dla kur dawkowanie.

Wybór odpowiedniego wapnia dla kur

Podstawowymi źródłami wapnia dla kur są węglan wapnia (w postaci czystej lub jako wapień) oraz muszle ostryg. Choć węglan wapnia jest stosunkowo niedrogi, wapień, który jest jeszcze tańszy, może mieć nieprzewidywalną zawartość wapnia i rozpuszczalność, co wpływa na jego skuteczność. Jakie suplementy z wapniem dla kur niosek? Najlepsze będzie to, które pochodzi ze sprawdzonego źródła, do których należy sklep dla hodowców kur niosek.

Wapń dla kur. Jak podawać?

Czy wapń dla kur można podawać bez limitu? Jak podawać i dawkować ten ważny minerał? Nadmierna ilość wapnia w diecie kur może prowadzić do zaburzeń metabolicznych, dlatego precyzyjne dawkowanie jest kluczowe. Zaleca się, aby zawartość wapnia w diecie wynosiła od 3,2% do 3,8% – w zależności od źródła wapnia i innych składników diety. Regularne analizy laboratoryjne mogą pomóc w monitorowaniu stężenia wapnia w paszy.

Co jeszcze powinno znaleźć się w kurzej diecie?

Kury, jako istotne zwierzęta hodowlane, potrzebują zbilansowanej diety, aby być zdrowymi i produkować dobrej jakości jaja. Głównym składnikiem ich diety jest ziarno, które dostarcza im energii. Rocznie jedna kura może potrzebować około 30 kg ziarna, najlepiej w formie rozdrobnionej, aby ułatwić jego spożywanie. Jednak sama ta dieta nie wystarcza, ponieważ kury wymagają również białka, składników mineralnych i witamin.

Kury mogą jeść różne zioła, które są spożywane również przez ludzi, takie jak: krwawnik, mniszek, melisa, rumianek czy pokrzywa. Ciekawym faktem jest to, że karmienie kur marchewkami i burakami może wpłynąć na intensywniejszy kolor żółtek ich jaj, chociaż z burakami należy postępować ostrożnie, aby nie zabarwić żółtek na czerwono.

Dodatkowo, kury chętnie zjadają różne owoce i warzywa, w tym: jabłka, gruszki, pomidory, ogórki, dynie, pietruszkę, seler, kapustę. Ważne jest też podawanie im białka, które mogą uzyskać z zsiadłego mleka, twarogu, maślanki czy serwatki. Aby zapewnić mocne skorupki jaj, kury potrzebują odpowiedniej ilości wapnia, który można dostarczyć im na przykład poprzez podawanie rozdrobnionych skorupek jaj.

Czego nie warto dawać do jedzenia nioskom?

Istnieją jednak pewne produkty, których nie powinno się podawać kurom, takie jak: otręby pszenne i żytnie zanieczyszczone sporyszem, żyto, które może powodować biegunki i hamować wzrost młodych ptaków, czy nasiona roślin strączkowych i śruta poekstrakcyjna rzepakowa, które mogą wpływać negatywnie na masę jaj.

Ważne jest również uzupełnianie diety kur o witaminy dla drobiu i minerały – szczególnie w pierwszym tygodniu ich życia, po infekcjach, leczeniu antybiotykami, w okresach stresu, dużego wysiłku produkcyjnego, czy niedoborowego żywienia. Dobrej jakości mieszanki witamin i minerałów mogą pomóc w utrzymaniu zdrowia kur i jakości ich jaj. Dodatkowo, stosowanie zakwaszaczy może wspierać rozwój naturalnej flory jelitowej, ograniczając problemy jelitowe w stadzie.

Wapń dla kur. Dawkowanie kluczem do sukcesu

Wybór odpowiedniego wapnia dla kur niosek i jego właściwe dawkowanie jest istotne dla zdrowia ptaków i wydajności produkcji jaj. Wapień i muszle ostryg są popularnymi źródłami, ale ich skuteczność może się różnić. Regularne analizy składu paszy i dostosowanie dawek wapnia są kluczowe dla utrzymania optymalnego zdrowia i produktywności kur niosek.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl