Kiedy wylewać gnojowicę na pole?

0
Kiedy wylewać gnojowicę na pole?

Stosowanie gnojowicy to popularne rozwiązanie wśród wielu hodowców bydła. Wszak jest ona naturalnym i wysokoodżywczym nawozem, a dzięki stosowaniu odpowiednich preparatów, można wpłynąć na jej upłynnienie oraz właściwości. Warto jednak wiedzieć, kiedy przepisy prawa pozwalają na wylewanie gnojowicy. Dowiedz się, kiedy możesz ją stosować oraz jakie konsekwencję grożą za korzystanie z niej poza sezonem.

Gnojowica – dlaczego warto ją stosować?

Gnojowica to nic innego jak produkt uboczny hodowli bydła czy trzody chlewnej. Składa się ona ze sfermentowanych odchodów, a nierzadko także dodaje się do nich pozostałości zepsutych pasz. Warto wiedzieć, że dobra gnojowica świetnie służy jako nawóz. Zwłaszcza jeśli rolnik zadba o stosowanie odpowiednich do niej preparatów. Środki do gnojowicy mogą wpłynąć na:

  • upłynnienie jej,

  • redukcję osadów i zanieczyszczeń,

  • poprawę składu mikrobiologicznego gnojowicy,

  • obniżenie stężenia amoniaku.

Naturalne preparaty sprawiają, że gnojowica jest nie tylko bardziej skuteczna i łatwiejsza w stosowaniu, ale również ograniczają jej nieprzyjemny zapach. 

W przypadku hodowli bydła warto zadbać o preparaty do gnojowicy krowiej,  gdyż jest ona twarda, zbita i włóknista. Co ciekawe – stosowanie takich środków nie tylko usprawnia naturalny nawóz, ale również wpływa pozytywnie na warunki bytowe zwierząt oraz pracowników hodowli. Redukcja przykrego zapachu oraz zmniejszenie ilości owadów w pobliżu gnojowicy to korzyści, jakie niesie za sobą wykorzystywanie takich produktów.

Do hodowli trzody chlewnej również są przeznaczone odpowiednie produkty mające wpływ na wytwarzanie się nawozu. Wśród ich funkcji znajduje się upłynnianie gnojowicy świńskiej, redukcja przykrych zapachów. Warto wiedzieć, że są również specjalne produkty, które wspierają także mikroflorę układu pokarmowego zwierząt.

ALISIER - poprawia skład mikrobiologiczny gnojowicy, upłynnia ją i usuwa osady, op. 25kg

Kiedy wylewać gnojowice?

W związku ze świadomością oczywistych zalet, jakie wynikają ze stosowania naturalnego obornika, wielu rolników zastanawia się, kiedy wylewać gnojowicę. Niestety, ale przepisy prawa ograniczają wykorzystywanie takiego nawozu. Dlatego należy pamiętać, że gnojowicę można wylewać tylko w okresie od 1 marca do 31 października. Warto jednak wiedzieć, że w niektórych przypadkach możliwe jest przedłużenie tego terminu do końca listopada. Dozwolone jest to wtedy, gdy wystąpią niekorzystne warunki pogodowe. Co więcej – rolnicy zakładający uprawy po opóźnionym zebraniu przedplonów mogą stosować naturalne oborniki aż do końca jesieni, pod warunkiem że poziom azotu w nich nie przekracza 30 kg N/ha. Warto jednak także sprawdzić zasady panujące w miejscu zamieszkania, gdyż w niektórych miastach stosuje się zapisy o zakazie wywożenia gnojowicy w okresach świątecznych oraz weekendy.

 

Ile czasu ma rolnik na zaoranie gnojowicy?

Warto wiedzieć, że nie tylko istnieje ograniczenie co do sezonu wylewania naturalnego nawozu, ale także te dotyczące kwestii ile czasu ma rolnik na zaoranie gnojowicy. Obecnie powinno to nastąpić najlepiej w ciągu 4 godzin, a jeśli nie jest to możliwe, to nie dalej niż następnego dnia. Zatem warto zadbać o odpowiednie upłynnienie gnojowicy oraz uzdatnienie jej, dzięki czemu praca z nią będzie łatwiejsza, a przy tym nie będzie generować dyskomfortu zarówno u rolnika, jak i sąsiadów. Polecane są przy tym produkty, takie jak Microbe-Lift Industrial/SA, które pozytywnie wpływają na konsystencję obornika, a przy tym także na jego właściwości odżywcze. Do tego zapobiegają także tworzeniu się osadów czy szlamów. W ten sposób praca z gnojowicą może być łatwiejsza dla rolnika.

Co grozi za wylewanie gnojowicy poza sezonem?

Nierzadko się słyszy, że niektórzy gospodarze decydują się na samowolne wylanie naturalnego obornika poza sezonem. Warto jednak wiedzieć, że za takie działanie może nieść za sobą przykre konsekwencje. Wystarczy, że niezadowolony sąsiad doniesie lub rolnik zostanie przyłapany na gorącym uczynku. Zastanawiasz się, co grozi za wylewanie gnojowicy poza sezonem? W zależności od stopnia wykroczenia oraz jego częstotliwości, w najmniej dotkliwym przypadku na rolnika zostanie nałożona grzywna w wysokości do 500 zł. Jednak to nie koniec nieprzyjemności, jakie mogą czekać za samowolę. Wśród konsekwencji, które grożą za wylewanie gnojowicy poza sezonem, wymienia się także wstrzymanie dopłat bezpośrednich. Zatem warto się zastanowić, czy nie lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie się do przepisów. Dzięki temu rolnik uniknie nie tylko nieprzyjemności prawnych, ale również sporów z sąsiadami zamieszkującymi w pobliżu obrabianego pola.

Jeśli chcesz zadbać o wysoką jakość gnojowicy oraz o łatwiejszą pracę – przemyśl zastosowanie produktów uzdatniających i upłynniających naturalny obornik. Dzięki temu wpłyniesz pozytywnie na warunki higieniczne oraz ograniczysz ilość owadów w pobliżu budynków inwentarskich. Co więcej – preparaty te redukują także nieprzyjemny zapach, co przekłada się na komfort pracowników hodowli, sąsiadów i zwierząt. Ułatw sobie wylewanie gnojowicy. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl