Jak wzmocnić krowy po wycieleniu?

2
Jak wzmocnić krowy po wycieleniu?

Wycielenie się krowy nie zawsze przechodzi bezproblemowo. W tym okresie hodowca powinien zapewnić zwierzęciu nie tylko odpowiednie warunki, ale także wysokiej jakości paszę oraz mieszanki witaminowe, które pomogą w powrocie do pełnej formy. Dowiedz się, za pomocą jakich produktów możesz wesprzeć krowę po wycieleniu.

Wzmocnienie krowy po wycieleniu – dlaczego jest ważne?

Okres ciąży u krowy wymaga wielu przygotowań. Wtedy warto zadbać o prawidłowe zasuszenie, tak aby wszystkie niezbędne elementy odżywcze były wchłaniane przez zwierzę i posłużyły do rozwoju płodu. Dlatego zarówno podczas ciąży, jak i wycielenia się niezbędna jest odpowiednia suplementacja. W ten sposób można zapobiec:

 • niedożywieniu,

 • spadkom masy,

 • infekcjom wymion,

 • zatrzymaniu się łożyska,

 • stanom zapalnym.

Stosowanie odpowiednich produktów witaminowych dla bydła mlecznego pozwala na zachowanie dobrej formy zwierzęcia i poród mocnego cielęcia.

Bolusy dla krów – zapobieganie ketozie i innym dolegliwościom po wycieleniu

Na to, w jaki sposób przebiegnie wycielenie ma wpływ wiele czynników, takich jak stan zdrowia krowy i płodu. Dlatego, jeśli chcesz zadbać o to, by zwierzę było w jak najlepszej formie, pamiętaj o stosowaniu następujących produktów:

Okres zasuszania powinien trwać około 8 tygodnie, a przeprowadzenie tej procedury jest niezwykle ważne dla dobrostanu krowy oraz płodu. Stosowanie bolusów dla krów wspomagających okres zasuszania pozwala na dostarczenie zwierzęciu wszystkich niezbędnych substancji, które będą wsparciem podczas wycielenia i laktacji. W takich produktach nie może zabraknąć substancji jak: miedź, żelazo, kobalt, cynk, witaminy A, D3 i E czy naturalnych olejów roślinnych. 

DRY BOLUS - witaminy i minerały dla krów w okresie zasuszania

DRY BOLUS - witaminy i minerały dla krów w okresie zasuszania, op. 12 szt. x 120g

 

 • bolus wapniowy

Niedobory wapnia, zwłaszcza po wycieleniu mogą prowadzić do powstania groźnych dolegliwości. Dlatego zalecana jest suplementacja tego minerału za pomocą długo uwalniającego się bolusa, zarówno przed, jak i po wycieleniu. W ten sposób można wzmocnić zwierzę i ograniczyć ryzyko pojawienia się gorączki mlecznej.

 • bolus zapobiegający zapaleniu macicy

Po wycieleniu należy zastosować bolusy dla krów, które wspomagają regenerację oraz ograniczają ryzyko wystąpienia zapalenia macicy. Dzięki substancjom zawartym w nich organizm oczyszcza się i wzmacnia. Do tego zastosowanie takich produktów pozwala na szybszy powrót do zdrowia i reprodukcji. 

Stosując wymienione bolusy wzmocnisz krowę po wycieleniu.

Łatwo przyswajalna energia dla krów na wyciągniecie ręki

Często można zauważyć, że przeżuwacze po porodzie są osowiałe i nie mają apetytu. Wcale jednak nie trzeba godzić się na ten stan, gdyż można sprawić, że powróci energia dla krów mlecznych. Warto wtedy zadbać o suplementacje takich substancji jak wapń i magnez. Szczególnie polecane jest stosowanie środka ENERGY BOLUS - bolus energetyczny dla krów: wysoka dawka energii, op. 12 szt x 75g. Wśród jego zalet można wymienić:

 • łatwą suplementację niezbędnych minerałów,

 • szybkie działanie,

 • natychmiastowy zastrzyk energii dla krów mlecznych.

Dzięki stosowaniu bolusa energetyzującego można nie tylko poprawić samopoczucie zwierzęcia i jego apetyt, ale także przeciwdziałać pojawieniu się ketozy u bydła mlecznego.

CALCIUM BOLUS - szybko przyswajalny wapń z dodatkiem fosforu i witaminy D3

CALCIUM BOLUS - szybko przyswajalny wapń + fosfor i witamina D3, op. 12 szt. x 90g

 

Lizawki dla krów – dlaczego warto je stosować?

Lizawki dla krów ze względu na swoją formę to skuteczny sposób na suplementację witamin i minerałów dla przeżuwaczy. Wynika to z naturalnego odruchu zwierzęcia, który mimo braku apetytu czy osowiałości, nadal chętnie będzie lizać słonawe powierzchnie. Lizawki dla krów są często stosowane:

 • podczas zasuszenia

Zapewniają przed wycieleniem wiele ważnych substancji dla prawidłowego funkcjonowania organizmu zwierzęcia. Dzięki zastosowaniu w nich tlenku cynku, manganianu, miedzi, jodu, kobaltu i witamin A, D3 i E wspierają one zdrowie krowy oraz płodu. Do tego odpowiednia suplementacja może sprawić zwiększoną produkcję wysokoodżywczej siary. Dzięki stosowaniu takiej lizawki łatwo zapewnisz odpowiednie warunki zarówno dla krowy, jak i nowonarodzonego cielęcia.

 • przeciw ketozie

Ze względu na ogromny wydatek energetyczny, jaki musi ponieść krowa podczas wycielenia się, może dojść do znacznego spadku glukozy i wystąpienia ketozy. Żeby temu zapobiec, warto zastosować przed i po porodzie wysokoodżywczą lizawkę, w której znajdują się niezbędne minerały i witaminy. Dzięki ich suplementacji zwierzę będzie mieć prawidłowy metabolizm energetyczny, co zapobiegnie pojawieniu się ketozy czy zaburzeń reprodukcyjnych.

 • aby zapobiec zapaleniu wymienia

Niedobory witamin i minerałów prowadzą do osłabienia układu odpornościowego oraz zmniejszenia produkcji mleka. Po połogu zadbaj o wprowadzenie lizawki dla krów wzbogaconej w biotynę i witaminę E. Składniki te wspomagają produkcję mleka, a także pozwalają na zachowanie naturalnie zdrowych racic, wymion i skóry. 

To kluczowe, aby wzmocnić krowę po wycieleniu. Dzięki wykorzystaniu bolusów i lizawek zwierzę ma szansę szybciej powrócić do pełnego zdrowia i produktywności mlecznej oraz reprodukcyjnej.

ENERGY BOLUS - bolus dla krów z dużą dawką energii

ENERGY BOLUS - bolus energetyczny dla krów: wysoka dawka energii, op. 12 szt x 75g

 

Komentarze do wpisu (2)

5 stycznia 2023

Ciekawy artykuł, choć rozwinęłabym wątek ketozy, która może znacznie osłabić krowy po wycieleniu ;)

16 stycznia 2023

Moglibyście szerzej rozwinąć temat lizawek dla krów po wycieleniu?

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl