Temperatura ciała krowy. Jak poznać, kiedy występuje gorączka mleczna?

0

Prawidłowa temperatura ciała krowy wynosi zazwyczaj od 38 do 39,3 stopni Celsjusza. Można ją zmierzyć przy użyciu specjalnego termometru rektalnego. Gorączka mleczna nie objawia się bezpośrednio podwyższoną temperaturą, towarzyszą jej jednak inne charakterystyczne symptomy. Wczesne wykrycie problemu jest bardzo istotne, ponieważ brak odpowiedniego działania może doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Jeśli pojawi się gorączka u bydła, leczenie jest konieczne.

Jaka jest prawidłowa temperatura ciała krowy?

Prawidłowy zakres temperatury u krowy wynosi od 38,0°C do 39,3°C. Najbardziej pożądaną wartością jest 38,5°C, może ona jednak ulegać nieznacznym zmianom w zależności od pory dnia, warunków panujących w otoczeniu, poziomu aktywności zwierzęcia i jego stanu zdrowia. Podwyższona temperatura u krowy często jest objawem choroby. Jeśli zaś dojdzie do jej obniżenia, powodem może być hipotermia. Obie te sytuacje są niepokojące i wymagają konsultacji ze specjalistą. Temperatura u cielaka 41 również bywa problemem, warto więc monitorować stan zdrowia zwierząt w różnym wieku.

Temperatura u krowy - jak zmierzyć?

Gorączka u krowy może zostać zdiagnozowana przy użyciu termometru rektalnego, który stanowi najbardziej precyzyjne narzędzie przeznaczone tego celu. Przed przeprowadzeniem pomiaru należy dokładnie go zdezynfekować. Krowę należy ustawić w stabilnej pozycji, a następnie wprowadzić termometr do jej odbytu. Gwałtowne ruchy mogłyby wpłynąć na dokładność pomiaru lub spowodować uszkodzenie przyrządu. Mierzenie temperatury powinno trwać kilka minut. Dopiero po upływie tego czasu możliwe jest uzyskanie stabilnego odczytu. Na samym końcu należy zdezynfekować przyrząd, aby móc z niego skorzystać następnym razem. Gorączka u krowy po wycieleniu się jest stanem nagłym, który może prowadzić do śmierci zwierzęcia.

Gorączka u krowy - objawy

Warto wiedzieć gorączka u krowy - objawy ma, jakie. Dzięki temu można w porę zareagować na wystąpienie problemów. Ten stan chorobowy występuje u krów po wycieleniu się i wynika z nagłego zmniejszenia ilości wapnia we krwi. Wśród objawów tej choroby można wymienić osłabienie mięśni, problemy z poruszaniem się i drżenie. W zaawansowanych przypadkach może nawet dojść do paraliżu kończyn, co objawia się leżeniem na boku. Gorączka mleczna powoduje także przyspieszenie tętna i oddechu. Zwierzęta często wykazują objawy letargu. W procesie leczenia świetnie się sprawdzają farmaceutyki, ale również energia dla krów.

Gorączka mleczna - jak leczyć?

Gorączka mleczna u krów wymaga uzupełnienia poziomu wapnia we krwi zwierzęcia. Przeprowadzenie takiego zabiegu jest kluczowe, aby przywrócić normalne funkcje fizjologiczne. Najczęściej weterynarz podaje krowie dożylnie roztwór wapnia. W lżejszych przypadkach pierwiastek może być przyjmowany doustnie lub podskórnie. Leczenie należy wprowadzić, jak najszybciej po zidentyfikowaniu objawów, ponieważ przedłużające się komplikacje mogą doprowadzić nawet do śmierci. Dobrze sprawdzają się ponadto bolusy dla krów.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl