Wzdęcie u cielaka - co robić?

1
Wzdęcie u cielaka - co robić?

Niewłaściwie żywienie lub podawanie wysokofermentujących pasz może skutkować wystąpieniem wzdęć u cieląt. Choć pozornie brzmi to niegroźnie, to zignorowanie takiej dolegliwości u zwierzęcia może nawet doprowadzić do jego śmierci. Dowiedz się, w jaki sposób pomóc cielakowi przy wzdęciu i jak mu zapobiegać.

VITAVEL - Profilaktyka biegunek u cieląt i wsparcie układu pokarmowego

VITAVEL - Profilaktyka biegunek u cieląt i wsparcie układu pokarmowego

 

Wzdęcie u cielaka – czym jest?

Warto wiedzieć, że nierzadko wzdęcie u cielaka może pojawić się nagle. Zwierzę wygląda na zdrowe i nie wykazuje żadnych negatywnych objawów, ale już kilka godzin później ma opuchnięty, duży brzuch. Winić za to należy nagromadzone gazy w żwaczu, które nie mają możliwości ujścia lub mocną fermentację paszy. Warto wiedzieć, że jest to stan nie tylko powodujący duży dyskomfort u malucha, ale również zagrażający jego zdrowiu i życiu. 

CALFIX - zatrzymuje biegunkę u cieląt i uzupełnia elektrolity

CALFIX - zatrzymuje biegunkę u cieląt i uzupełnia elektrolity

 

Jakie są objawy wzdęcia u cielaka?

Zastanawiasz się, jak wcześnie rozpoznać wzdęcia u cielaka? Zaniepokoić powinny Cię następujące objawy:

  • biegunki

Najczęstszym pierwszym symptomem wzdęcia u cielaka jest luźny kał. Biegunka to popularnie występująca dolegliwość u maluchów i często hodowcy winią za to wirusy i patogeny. Warto jednak wiedzieć, że mogą one oznaczać także nagromadzenie nadmiernych gazów w żwaczu. Podczas biegunki należy zadbać nie tylko o odpowiednie warunki bytowe zwierzęcia, ale także o suplementacje elektrolitów oraz pojenie malucha – brak opieki nad cielakiem może przynieść opłakane skutki dla jego zdrowia. 

DIABLOCK - hamuje ostre biegunki u cieląt + elektrolity i energia

DIABLOCK - hamuje ostre biegunki u cieląt + elektrolity i energia

 

  • opuchnięcie lewego boku 

Następnym objawem wzdęcia u cielaka jest nadmierne opuchnięcie lewego boku zwierzęcia – to właśnie tam umiejscowiony jest żwacz. W przypadku, gdy zauważysz taką nieprawidłowość u swojego bydła, warto jak najszybciej zadbać o wsparcie weterynarza. 

  • porykiwanie i niepokój

W zaawansowanej postaci wzdęcia zwierzę zaczyna być niespokojne i porykuje. To oznaka dużego dyskomfortu. 

  • problemy z oddychaniem

Skrajnym symptomem jest duszenie się cielaka. Nagromadzony gaz w żwaczu powoduje jego nadmierne powiększenie, a przez to wpływa on również na przyblokowanie przepony, co uniemożliwia maluchowi oddychanie.

Jeśli zwierzę nie otrzyma natychmiastowej pomocy, przepełniony żwacz pęknie i dojdzie do zgonu. Wzdęcie, choć zaczyna się od dość powszechnej dolegliwości, w krótkim czasie powoduje ono ogromny dyskomfort u zwierzęcia i realne zagrożenie dla jego życia. Dlatego warto nie bagatelizować wczesnych objawów i jak najszybciej udzielić pomocy maluchowi. 

WIGOR PLUS - energia, witaminy i aminokwasy dla cieląt

WIGOR PLUS - energia, witaminy i aminokwasy dla cieląt

 

Wzdęcie u cielaka – jak pomóc zwierzęciu?

W sytuacji, gdy wystąpi wzdęcie u cielaka, należy działać szybko. Niezbędne będzie skorzystanie z pomocy weterynarza, który może wykonać zabieg spuszczenia gazów. Konieczne mogą się okazać także specjalne preparaty dla cieląt, które wspierają pracę układu trawiennego i mogą ograniczyć ryzyko występowania wzdęć. Zanim jednak weterynarz pojawi się w Twoim budynku inwentarskim, postaraj się sam pomóc zwierzęciu. W tym celu należy w miarę możliwości zmienić pozycję zwierzęcia, tak by przednia część ciała znajdowała się wyżej niż tylne. To może wspomóc ujście gazów. Następnie pomocne będzie masowanie opuchniętego boku. Takie działanie może wesprzeć odgazowanie opuchniętego żwacza, tak by zwierzę doczekało specjalistycznej pomocy. Jest to szczególnie ważne, gdyż wzdęcia u małego cielaka to niezwykle niebezpieczna sytuacja, która może doprowadzić do szybkiego zgonu malucha. 

CARBOPECT - aktywny węgiel na biegunkę i niestrawność u cieląt

CARBOPECT - aktywny węgiel na biegunkę i niestrawność u cieląt

 

Co powoduje wzdęcie u cielaka?

Najczęstszym powodem pojawiania się wzdęć u cielaka jest niewłaściwe żywienie. Na taką dolegliwość mogą cierpieć nawet bardzo młode zwierzęta, gdyż wystarczy nieprawidłowe pojenie mlekiem, aby doprowadzić do nagromadzenia się gazów fermentacyjnych w żwaczu. Wynika to z używania niewłaściwych smoczków i butelek. Pojenie nowonarodzonego cielaka powinno odbywać się za pomocą specjalnie dostosowanych produktów, które odwzorowują naturalny sposób karmienia z wymienia krowy. Takie butelki dla maluchów ma w ofercie sklep dla hodowców bydła. Dzięki temu zapobiegniesz przypadkowemu przedostawaniu się mleka do żwacza oraz w konsekwencji niebezpiecznym i bolesnym wzdęciom u cieląt. 

Taką dolegliwość może spowodować także świeża koniczyna, silnie fermentująca pasza czy nieprawidłowe wprowadzenie paszy stałej dla młodego bydła. W takiej sytuacji warto zadbać o wysokiej jakości pokarm oraz stosowanie probiotyków i preparatów wzmacniających układ trawienny cielaka.

Zdarza się również, że niektóre zwierzęta mają anatomię, która czyni je podatne na występowanie wzdęć. W takich sytuacjach należy zadbać o wprowadzenie niskofermentującej karmy, a także suplementowanie preparatów ułatwiających trawienie. Warto również poprosić o zalecenia weterynarza – dzięki temu możliwe będzie ograniczenie pojawiania się takich sytuacji w przyszłości. 

Co na wzdęcia u cielaka?

Zastanawiasz się, w jaki sposób zapobiegać wzdęciom lub ulżyć zwierzęciu? Pomocne mogą być probiotyki dla cieląt. Hodowcy je podają już przy pierwszych objawach, takich jak biegunka. Preparaty wspomagają pracę układu trawiennego, a także wspierają naturalne procesy odpornościowe. To również pomocne produkty przy zapobieganiu i hamowaniu biegunek.

BICA BOLUS - chroni cielęta przed odwodnieniem podczas biegunki

BICA BOLUS - chroni cielęta przed odwodnieniem podczas biegunki

 

Komentarze do wpisu (1)

16 stycznia 2023

Bardzo ciekawy artykuł. W temacie wzdęć u cielaków: macie może jakichś partnerskich weterynarzy, którzy pomogą z tym, czego u krowy nie załatwi się preparatami na wzdęcia?

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl