Ketoza u krów. Na czym polega, objawy i leczenie

0
Ketoza u krów. Na czym polega, objawy i leczenie

Ketoza u krów – czym jest i co ją powoduje?

Ketoza u krowy następuje wtedy, gdy jest wzrost ciał ketonowych. Rozwój tego zaburzenia metabolizmu zazwyczaj następuje po wycieleniu, a jego objawy są widoczne w ciągu kilku następnych tygodni. Najczęściej zwierzęta po porodzie są narażone na jej wystąpienie, ze względu na duży wydatek energetyczny, które poniosły i nieunormowany poziom glukozy we krwi. Do tego dochodzi zmniejszony apetyt, który jest często dolegliwością po wycieleniu. Dlatego tak często zaleca się stosowanie preparatów witaminowych, takich jak bolusy dla krów. Dzięki nim można przywrócić równowagę mineralną oraz pobudzić apetyt zwierzęcia. Warto także pamiętać, że ketoza u krów może się pojawić nie tylko po wycieleniu. Zaburzenie metaboliczne może spowodować stosowanie złej jakości paszy, zepsutych kiszonek czy zbyt małej ilości pożywienia. Zatem zaniedbanie diety u bydła mlecznego może szybko odbić się na jego zdrowiu. Dlatego należy dobierać najlepszej jakości paszę, dzięki czemu zwierzę będzie nie tylko w dobrym stanie, ale zapewni odpowiednią produkcyjność mleczną i reprodukcyjną. 

Ketoza u krowy – objawy, których nie można lekceważyć

Jednym z najczęstszych objawów ketozy u krów jest drastyczny spadek masy ciała. Wynika to z tego, że zwierzę nie pobiera wystarczająco dużej ilości paszy i na skutek deficytu kalorycznego oraz zaburzonego metabolizmu, organizm zaczyna pobierać energię ze zmagazynowanego tłuszczu. Ketozę u krowy można zdiagnozować na podstawie badań krwi przeprowadzonych przez weterynarza lub za pomocą specjalnych pasków testowych. Wystarczy tylko chwila, aby stwierdzić, czy zwierzę jest narażone na ketozę. Oprócz znacznej utraty masy ciała, to zaburzenie metaboliczne powoduje również:

  • obniżoną produkcję i jakość mleka, gdyż ma ono niewielką zawartość białka i dużą tłuszczu,

  • osłabienie apetytu,

  • zaparcia,

  • ryczenie,

  • zaburzenia chodu.

Warto wiedzieć, że im wcześniej jest zdiagnozowana ketoza, tym szybciej można ją wyleczyć i sprawić, że zwierzę powróci do formy.

Ketoza u krów – możliwe powikłania

Ketozy u krowy nie należy lekceważyć, gdyż oprócz utraty produktywności stanowi ona zagrożenie dla życia zwierzęcia. Zwłaszcza w okresie w trakcie i po wycieleniu może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zatrzymanie łożyska, a nawet porażenie poporodowe. Zwierzę osłabione ketozą oraz porodem jest narażone na zapalenie wymienia czy nawet śmierć. Dlatego już pierwsze objawy zaburzenia metabolicznego u krowy powinny skłonić do szybkiego działania. 

Ketoza u krów – leczenie 

Leczenie ketozy u krów wymaga interwencji weterynaryjnej. Najczęściej zalecane jest nawadnianie i podawanie glikolu propylenowego. Takie działanie trwa tak długo, aż stan zwierzęcia nie ulegnie poprawie i nie wróci apetyt. Warto jednak pamiętać, że w przypadku pojawienia się powikłań związanych z nieleczoną ketozą, niezbędne będzie dłuższe leczenie. Dlatego znacznie korzystniej jest zapobiegać temu zaburzeniu metabolicznemu. 

Żywienie krów przy ketozie – na co zwrócić uwagę?

Warto także wesprzeć zwierzę podczas leczenia, można to zrobić za pomocą odżywczych preparatów, takich jak:

To produkt wspierający organizm krowy podczas wychodzenia z ketozy. Pozwala na wzmocnienie odruchu żwacza, przez co możliwe jest pobudzenie apetytu u zwierzęcia. Środek jest wysokokaloryczny, co pozwala na szybsze ustabilizowanie metabolizmu zwierzęcia. Do tego substancje zawarte w nim wspomagają działanie detoksykacje wątroby. Dzięki takiemu wzmocnieniu zwierzę ma szansę na szybszy powrót do zdrowia. Co istotne, preparat można stosować także profilaktycznie.

Lizawki dla bydła to nieocenione wsparcie w wyjściu z ketozy. Wynika to z tego, że nawet przy tym zaburzeniu metabolicznym zwierzę nadal ma zachowany odruch lizania, zwłaszcza w przypadku słonych powierzchni. Lizawka dla krów w ketozie ma w swoim składzie elementy takie jak: żelazo, witaminy A, D3, E oraz wapń, sód, fosfor i magnez. Dzięki temu możliwe jest unormowanie gospodarki elektrolitowej oraz metabolicznej. Warto ją stosować jako wzmocnienie zwierzęcia leczonego na ketozę oraz przy profilaktyce.

Dzięki opiece weterynaryjnej oraz stosowaniu preparatów wspierających w walce z ketozą krowa ma szanse na bezpieczny powrót do pełnego zdrowia. 

KETO DUO BOLUS - wsparcie dla krów w walce z ketozą + ochrona wątroby

KETO DUO BOLUS - wsparcie dla krów w walce z ketozą + ochrona wątroby

 

Jak zapobiegać pojawieniu się ketozy u krowy?

Najkorzystniej zarówno dla zwierzęcia, jak i hodowcy, jest zapobiegać się pojawienia ketozy u krowy. Jest to możliwe poprzez:

  • stosowanie wysokiej jakości pasz,

  • testowaniu poziomu ciał ketonowych we krwi,

  • suplementacji witamin i minerałów, np. przez lizawki lub bolusy dla krów.

Należy również pamiętać o tym, aby przed wycieleniem wykonać poprawne zasuszenie, co pozwala uniknąć nie tylko ketozy, ale również powikłań związanych z porodem.

ANTI-KETOSIS - lizawka poprawiająca metabolizm energetyczny, przeciwko i przy ketozie

ANTI-KETOSIS - lizawka poprawiająca metabolizm energetyczny, przeciwko i przy ketozie

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl