Jak przygotować ogród na zimę?

0
Jak przygotować ogród na zimę?

Kończy się sezon letni sprzyjający relaksowi na świeżym powietrzu i pracom przy uprawach roślin. To najwyższa pora, by odpowiednio przygotować ogród do zimy. Jeśli zaniedbamy tę czynność, może okazać się, że wiosna nie przyniesie zdrowych i obiecujących pędów, a wprost przeciwnie — wyłącznie zaschnięte części, których trzeba się pozbyć. Podpowiadamy, co musisz zrobić, by Twój ogród był w jak najlepszej formie przez cały rok.

Prace porządkowe w ogrodzie przed zimą

Tak naprawdę lista zadań do wykonania w trakcie jesieni, gdy chcemy odpowiednio przygotować się na nadejście zimy w ogrodzie, nie jest ani długa, ani skomplikowana. Należy jednak zadbać o precyzyjne wykonanie wszystkich poszczególnych czynności. Pierwszą z nich jest porządkowanie otoczenia. To nic innego jak dokładne oczyszczenie zarówno trawnika, jak i alejek czy oczka wodnego z opadłych liści, gałązek, przekwitniętych roślin. Jeśli tego nie zrobimy, może dojść do rozwoju chorób grzybowych tak trudnych do usunięcia. Gdy pozostaną one w ogrodzie i będą zalegać usypane śniegiem, może się okazać, że murawa zacznie po prostu gnić. Lepiej tego unikać.

Drugim krokiem, który musisz wykonać, jest skoszenie trawnika. To obowiązkowa czynność czekająca na każdego ogrodnika na koniec sezonu. Nie odkładaj tej czynności na później, ponieważ musisz zdążyć przed pierwszymi przymrozkami. Skoś trawę na wysokość 2-3 centymetrów. To optymalna długość, dzięki której unikniemy przymarzania darni czy gnicia pod śniegiem.

EUROACTIV AGRO - biostymulator: regeneracja gleb silnie eksploatowanych, op. 5kg

EUROACTIV AGRO - biostymulator: regeneracja gleb silnie eksploatowanych, op. 5kg

 

Jaki nawóz do ogrodu na jesień będzie najlepszy?

Bardzo ważnym zadaniem, którego nie możemy pomijać, jest zasilenie ogrodu nawozem, który będzie mieć optymalny skład na tę porę roku. Czy wiesz, jakie nawozy do ogrodu na jesień będą idealne? Przede wszystkim te, które obfitują w potas, fosfor i naturalny obornik bądź kompost. Wieloskładnikowe produkty o niewielkiej ilości azoty sprawiają, że rośliny świetnie radzą sobie z mrozami i niedogodnościami wynikającymi z warunków pogodowych. Odżywione rośliny gromadzą w tkankach zapas wody, którego zimą mają w niedostatku. Dzięki nawożeniu będą one w świetnej kondycji już od początku okresu wegetacji.

MICROHUMUS SIMPLEX - bioaktywacja gleb, biodegradacja resztek pożniwnych, op. 5L

MICROHUMUS SIMPLEX - bioaktywacja gleb, biodegradacja resztek pożniwnych, op. 5L

 

Jakie nawozy używać jesienią, a jakie wiosną?

Jak już wspomnieliśmy, nawóz wybierany na jesień różni się od tego, po który sięgamy wiosną. Mają one zupełnie inne składy i cele działania. Nawóz na wiosnę obfituje w azot, który jest kluczowym składnikiem wspierającym wzrost i pobudzającym do odbarwienia roślin na zielono. Odpowiada za produkcję chlorofilu i białek, które są ważne dla rozwoju łodyg i pędów. Jest to istotne okresie wegetacji, jednak w sezonie jesienno-zimowym głównym zadaniem, o które musimy zadbać, to wzmocnienie odporności roślin na zmienne temperatury i brak wody, a także ochronę przed chorobami. Nawozy jesienne nie powinny pobudzać roślin, a wyłącznie wspierać rozwój korzeni i wzmacniać je.

Odpowiednie zabezpieczenie roślin

Nie pomijaj ostatniego istotnego kroku, który musi znaleźć się na liście zadań do wykonania w ogrodzie przed nadejściem zimy. Mowa o ochronie roślin przed czynnikami zewnętrznymi. Niestety nie wszystkie rośliny są na tyle silne i odporne, by przetrwać niskie temperatury, silny wiatr czy obciążenie śniegiem. Zapewnij im jak najlepszą ochronę i wykorzystaj w tym celu sprawdzone materiały. Pośród nich jest np. włóknina, która efektywnie okrywa całe pędy roślin, kora zabezpieczająca glebę przed mrozem, suche liście bukowe lub dębowe do okrywania rabat. Zabezpiecz wszystkie rośliny, a szczególnie te bardzo wrażliwe na czynniki pogodowe — hortensje, różaneczniki, wrzosy, pierisy, które cechują się płytkim systemem korzeniowym.

Sprawdź ofertę sklepu z nawozami Farmino!

KWIETNIK - granulowany nawóz do wszystkich rodzajów kwiatów i krzewów ozdobnych, op. 2kg

KWIETNIK - granulowany nawóz do wszystkich rodzajów kwiatów i krzewów ozdobnych, op. 2kg

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl