Ile gnojowicy produkuje 1 tucznik a ile krowa?

0
Ile gnojowicy produkuje 1 tucznik a ile krowa?

Zrównoważony rozwój i ochrona środowiska, a przy tym wywieranie jak najmniejszego wpływu na ekosystem to dziś bardzo ważne i często podejmowane tematy. W dobie, gdy walka o środowisko naturalne jest tak istotna, a kryzys klimatyczny dostrzegalny na każdym kroku, warto nie być obojętnym i wszędzie, gdzie to możliwe stosować się do wprowadzanych zasad czy wskazówek, jak nie niszczyć przyrody.

Co ciekawe, zagadnienie to dotyczy także samej kwestii gospodarki odpadami organicznymi w rolnictwie. Stąd też coraz częstsze zainteresowanie samą gnojowicą — jednym z głównych odpadów naturalnych. Ma ona bardzo bogaty skład, dlatego jest w stanie skutecznie poprawić jakość gleby, a co za tym idzie, pozytywnie wpłynąć na rozwój oraz wzrost roślin. Jeśli kwestia upraw Cię dotyczy, warto poznać wszystkie korzyści płynące z sięgania po gnojownicę. Podpowiadamy, ile tego cennego nawozu jesteśmy w stanie uzyskać od tucznika bądź krowy. Oczywiście są to tylko szacunkowe dane, ponieważ ostateczny wynik zależy od czynników jak masa ciała danego zwierzęcia czy jego codzienna dieta. Dowiedz się, ile gnojowicy jest w stanie wyprodukować jedno zwierzę.

Ile gnojowicy produkuje 1 tucznik?

Zacznijmy od tego, ile gnojowicy od tucznika można otrzymać. Trzeba mieć na uwadze, że ostateczny wynik będzie zależeć od kilku konkretnych czynników. Przede wszystkim jest to wspomniana wyżej masa ciała zwierzęcia, od którego pozyskiwana jest gnojowica świńska. Ważna jednak prócz tego jest także jego dieta, okres tuczenia i warunki utrzymania. Wszystkie te okoliczności wpływają na ostateczny efekt. Mówi się, że przeciętnie jeden tucznik o masie 100 kg jest w stanie wytworzyć każdego dnia od 0,3 do 0,6 m³ nawozu. Będzie to się sukcesywnie zwiększało w miarę okresu tuczu danej świni. Tucznik jest karmiony w specjalny sposób, by zwiększył swoją masę, przez około 4-6 miesięcy. Najpierw ma mniej kilogramów, dlatego oczywisty będzie fakt, że wyprodukowana gnojowica również może nie być tak spektakularnej ilości jak w przypadku już odchowanego tucznika, który osiągnie docelową wagę.

STABIO COMPLEX - skoncentrowany preparat do upłynniania gnojowicy, op. 5L

STABIO COMPLEX - skoncentrowany preparat do upłynniania gnojowicy, op. 5L

 

Warto mieć na uwadze, że kwestia tego, ile gnojowicy produkuje tucznik, nie powinna przyświecać samej jakości uzyskanego nawozu. To właśnie ona jest w tym kluczowa. Dlatego trzeba zadbać o prawidłową, zbilansowaną dietę, dzięki której świnia będzie zdrowa i w świetnej kondycji. Żywienie tucznika powinno uwzględniać dużą zawartość błonnika oraz białka. To właśnie one wpływają na ilość gnojowicy. Ponadto tuczniki na wybiegach także tworzą jej więcej niż zwierzęta hodowane w systemie wypoczynkowym.

MICROBE-LIFT SA - redukcja kożucha i osadów w gnojowicy, op. 3,8L

MICROBE-LIFT SA - redukcja kożucha i osadów w gnojowicy, op. 3,8L

 

Ile gnojowicy produkuje krowa?

Gnojowica bydlęca jest niezwykle ceniona wśród wszystkich rolników — zarówno tych stawiających pierwsze kroki w uprawie roślin, jak i w pełni doświadczonych. Ten naturalny i bogaty w składniki odżywcze nawóz skutecznie wspiera wzrost plonów, a przy tym ich jakość. To, ile gnojowicy wyprodukuje dana krowa, nie jest jednoznaczne do ustalenia. Podobnie jak w przypadku tucznika głównym czynnikiem warunkującym otrzymany wynik, jest masa samego zwierzęcia. Im cięższa krowa, tym więcej gnojowicy. Ponadto kluczowa będzie również kwestia zdrowia krowy, jej codzienna dieta, czasu spędzanego na wybiegu i w oborze oraz stanu fizjologicznego — czy jest w trakcie laktacji, czy też nie. Szacuje się, że przeciętna krowa, która ważny 600 kg, jest w stanie wytwarzać codziennie od 25 do nawet 40 kg gnojowicy.

Wynik ten nie stanowi reguły i nie jest stały. Przyjmuje się, że krowa podczas laktacji, tworzy więcej gnojowicy. Wtedy właśnie jest wydajna w produkcji mleka, je więcej paszy i pije dużo wody, co wpływa na wydalane mocz i kał, a idąc dalej — na produkcję samej gnojowicy. Tak jak w przypadku świni, tak również i tutaj dieta obfitująca w białko oraz błonnik zwiększy ilość uzyskanego nawozu naturalnego. Warto zadbać, by zwierzę miało odpowiednio dużo ruchu, czyli spędzało czas nie tylko w oborze, ale również na wybiegu. Dzięki temu krowa będzie zdrowsza, a powstająca gnojowica lepszej jakości i w większej ilości.

Sprawdź ofertę sklepu dla hodowców Farmino!

ALISIER - regulacja mikrofolory gnojowicy poprzez żywienie trzody chlewnej, op. 25kg

ALISIER - regulacja mikrofolory gnojowicy poprzez żywienie trzody chlewnej, op. 25kg

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl