Ile gnojowicy należy wylewać na hektar uprawy?

0
Ile gnojowicy należy wylewać na hektar uprawy?

Gnojowica to nic innego jak przefermentowana mieszanina zarówno stałych, jak i płynnych odchodów zwierzęcych — najczęściej bydlęcych czy świńskich — które są rozcieńczone wodą. Jest ona chętnie wykorzystywana na polach uprawnych czy w ogrodach, ponieważ wspiera zrównoważone rolnictwo, doskonale odżywia rośliny i jest ekonomicznym rozwiązaniem, które nie obciąża budżetu. Warto mieć na uwadze, że stosowanie tego naturalnego nawozu o skoncentrowanym działaniu powinno być dobrze przemyślane pod kątem stosowanej dawki i terminu, kiedy się po niego sięga. Podpowiadamy, ile gnojowicy na 1 ha będzie optymalnie.

Kiedy sięgać po gnojowicę?

Wykorzystywanie gnojowicy pod uprawę jest ściśle określone konkretnymi wytycznymi, dzięki którym możemy mieć pewność, że zyskamy pożądany efekt końcowy. Mówi się, że najlepszym momentem na sięgnięcie po nią jest marzec i kwiecień, koniec maja i początek czerwca, następnie koniec lipca i sierpień.

Należy unikać stosowania gnojowicy podczas upalnych dni oraz tych bardzo wietrznych, ponieważ tego typu warunku atmosferyczne zmniejszają przyswojenie azotu — cennego składnika nawozów — przez nawożone rośliny. Ulatnia się on, a co gorsza, powstaje nieprzyjemny odór, który może uprzykrzać życie innym gospodarzom czy sąsiadom. Warto wiedzieć, że do dyspozycji mamy dwa skuteczne rozwiązania — jest to gnojowica świńska i gnojowica bydlęca. Każda z nich jest niewątpliwie ceniona przez użytkowników i cieszy się świetnymi opiniami.

STABIO COMPLEX - skoncentrowany preparat do upłynniania gnojowicy, op. 5L

STABIO COMPLEX - skoncentrowany preparat do upłynniania gnojowicy, op. 5L

 

Ile gnojowicy na hektar użyć?

Eksperci jasno określają, ile gnojowicy na ha pod kukurydzę i nie tylko powinno się stosować. Trzeba zadbać o zachowanie odpowiednich proporcji, ponieważ ich zachwianie może mieć negatywne skutki dla roślin. Gnojowica to bogactwo makroelementów — azotu, potasu oraz fosforu, które występują w naprawdę dużych ilościach, silnie wzmacniając uprawy. Mówi się, że ta pochodząca od krów zawiera nieco więcej azotu oraz potasu, natomiast gnojowica świńska ma sporą zawartość fosforu i wapnia. Oczywiście to nie koniec składników, które znajdziemy w nawozie naturalnym. Występują tam także bor, cynk, mangan czy miedź.

Na polach uprawnych gnojowicę powinno się stosować w dwóch dawkach po 25 m3 każda, licząc na 1 hektar. Dlaczego w taki sposób? Połowa azotu będąca w nawozie ulega stratom gazowym do nawet 30% w zależności od warunków pogodowych czy techniki stosowania nawozu. By uzyskać jak najlepszy efekt, powinno się nawozić gnojowicą właśnie dwa razy. Ponadto trzeba pamiętać o rozcieńczeniu jej wodą.

Uprawa kukurydzy - ile gnojowicy na ha pod kukurydzę?

Gnojowica, czyli skoncentrowany nawóz organiczny pochodzenia zwierzęcego, znacznie poprawia stan roślin i kondycję gleby. Dlatego jest chętnie wybierana przez rolników, którzy uprawiają także warzywa — w tym kukurydzę. Roślina ta odgrywa ważną rolę w produkcji paszy i jest istotnym surowcem w przemyśle spożywczym. Aby cieszyć się pięknymi i obfitymi plonami, warto w tym przypadku sięgnąć właśnie po gnojowicę, która skutecznie odżywi warzywa.

Poprawne dawkowanie jej jest tutaj kluczowym aspektem. Nie ma jednej reguły mówiącej, ile nawozu powinno się stosować w każdym przypadku — zależy to od kilku czynników, pośród którymi są: stan i rodzaj gleby, zawartość składników mineralnych w niej, odmiana kukurydzy, warunki atmosferyczne. Specjaliści przyjmują, że 1 ha kukurydzy można zasilić gnojowicą w ilości od 10 do 30 ton. Nie powinno się przy tym przesadzać - nadmierne obciążenie upraw azotem niestety negatywnie wpływa na plony. Zanim sięgniesz po gnojowicę na swoim polu, dokonaj szczegółowej analizy potrzeb gleby, by dowiedzieć się, jakie składniki odżywcze będą dla niej rzeczywiście istotne.

MICROBE-LIFT SA - redukcja kożucha i osadów w gnojowicy, op. 3,8L

MICROBE-LIFT SA - redukcja kożucha i osadów w gnojowicy, op. 3,8L

 

Korzyści ze stosowania gnojowicy?

Warto przekonać się do stosowania gnojowicy w swoich uprawach, ponieważ ma ona ogromny wpływ na proces zrównoważonego rolnictwa. To ekologiczne rozwiązanie, dzięki któremu jesteśmy w stanie zwiększyć wydajność plonów, wesprzeć ochronę środowiska naturalnego, wzmocnić rośliny i zasilić je skoncentrowanym koktajlem składników odżywczych. Jeśli chcesz cieszyć się odpornymi na choroby roślinami i obfitymi plonami, sięgnij po gnojowicę bydlęcą lub świńską już teraz.

Poznaj pełną ofertę sklepu online dla rolników Farmino!

ALISIER - regulacja mikrofolory gnojowicy poprzez żywienie trzody chlewnej, op. 25kg

ALISIER - regulacja mikrofolory gnojowicy poprzez żywienie trzody chlewnej, op. 25kg

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl